November 15 2009

Titikakasjøen og sivøyene

Verdens høyest beliggende navigerbare sjø. 168km fra Sør til Nord strekker den seg gjennom Peru og Bolivia på 3800 meters høyde. Vi har vært på los Uros, sivøyene, utenfor byen Puno.

titikaka2 titikaka3 Båtturen ut til øyene. Byen Puno i bakgrunnen

Vi betaler 10 soles (20 kroner) for transport ut til øyene fra havna. En lang trebåt putrer rolig utover. Som de fleste kjøretøy i Peru, så drar den ikke før det er fullt. Vi blir derfor sittende litt og vente på flere passasjerer. Noen briter ankommer og prater som om ingen skulle forstå dem, hehe – slik er det å ha et verdensspråk som morsmål. Etter et kvarters putring ankommer vi øya Chumi. Der bor det 10 familier. De lever av oss som kommer og besøker øyene, selger suvenirer og turer med sivbåtene. Vi setter oss på sivbunter og lar den engelsktalende (utrolig nok) guiden fortelle oss om øyene.

Per i dag finnes det 53 flytende sivøyer i Puno-delen av Titikakasjøen. Øyene er ca. 3 meter dype og er bundet sammen av en rekke store ’blokker’, hvor 2/3 er jord og røtter og den øverste meteren er siv. Området hvor øyene flyter er vanndybden 20 meter. Guiden utfordrer oss på hvordan øyene kan ligge i ro og ikke flyte avgårde til Bolivia. Svaret er ganske enkelt. Stokker slått ned i bunnen med tau festet til øya fungerer som anker. På en øy finnes rundt 15 slike ankerpunkter. Ganske fascinerende at noen kan bo på slike øyer. Selv om det finnes en ’president’ på hver øy, så oppstår det problemer og uenigheter mellom familiene. Blir man da ikke venner, så er det frem med saga og så deles øya i to.

Sammen med Machu Pichu er sivøyene og Titikakasjøen en av Perus hovedattraksjoner. Det ville ikke bodd folk på sivøyene hadde det ikke vært for turistene. Men interessant å tenke på at folk bodde slik her før i tiden. Det er enkelt å få besøkt øyene. Når du ankomer Puno, så er det bare å gå ned (eller ta trici – sykkeldrosje) ned til havna. Derfra blir du geleidet til billettkontoret og båtene. Dersom du ønsker å dra fra Norge på en arrangert tur, så arrangerer Jarle Trå og Hvitserk&Eventyrreiser turer til Peru. Titikakasjøen og Islas los Uros er absolutt verdt et besøk!

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply